Symulator dachowania - bezpieczeństwo i higiena pracy

symulacja dachowania warszawa

Jedźmy ostrożnie i obserwujmy innych użytkowników

Ostrożność, jaką trzeba zachować podczas kierowanie pojazdem jest szczególna. Bardzo ważne jest doświadczenie, które nabędziemy w trakcie nauki jazdy, lecz życie i tak przynosi nieoczekiwane niespodzianki

Symulator dachowania - bezpieczeństwo i higiena pracy symulacja dachowania warszawa
. Powinniśmy potrenować trochę w terenie. Najlepiej na jakimś pustkowiu o dziwnych właściwościach nawierzchni. Oczywiście możemy obawiać się o nasze auto. Bhp w takich przypadkach jest dalekie od możliwości jego przestrzegania. Różne szkolenia mogą nam wiele pomóc. Nieodzowne bywają symulatory. Na przykład symulator dachowania. Urządzenie jak najbardziej przydatne. Mój syn uległ kiedyś wypadkowi i właśnie podczas niego — dachował. Działo się to na szczęście w miejscu, w którym były tylko krzaki, no i co najważniejsze — nie wyrządził krzywdy komukolwiek innemu. Sam o dziwo odniósł tylko niewielkie obrażenia /jak na tego typu przypadek/. Podczas dachowania pasy bezpieczeństwa blokują się i nie można ich odpiąć. Ma to niekiedy fatalne skutki. Będąc świadomym, nie można uciec z płonącego lub tonącego pojazdu. Należy być na to przygotowanym i mieć gdzieś schowany nożyk, co jest oczywiście ryzykowne, ale często może uratować życie. Symulator dachowania pozwala na to, byśmy wiedzieli czego możemy oczekiwać w takim przypadku.
Nie szarżujmy i bądźmy rozważni. Jedźmy ostrożnie i obserwujmy innych użytkowników dróg.


Każdy kierowca powinien choć raz przekonać

Wielu młodych kierowców zbyt lekceważąco podchodzi do prowadzenia pojazdu. Mimo przebytego szkolenia i wiedzy o konsekwencjach, świeżo upieczeni kierowcy wsiadają pewnie za kierownicę i czują się jakby jeździli od zawsze. Dopiero w momencie zdarzenia losowego, takiego jak wypadek czy kolizja, zauważają swoje błędy w postępowaniu. Przecież można było zwolnić wcześniej, nie trzeba było wyjeżdżać na przeciwległy pas w zakręcie czy wsiadać na miejsce kierowcy na dzień po suto zakrapianej imprezie.

Jak jednak zapobiec niebezpiecznej sytuacji wcześniej, a nie w momencie, kiedy jej skutki są już nieodwracalne? Czy przestrzeganie przepisów bhp w samochodzie musi dojść do skutku, kiedy jesteśmy już poszkodowani? Niekoniecznie. Z pomocą w przyswajaniu młodym kierowcom tego, co dzieje się podczas wypadku przychodzi nam symulator dachowania.

Ta niepozorna nazwa skrywa za sobą realną sytuacje, w jakiej znajdują się pasażerowie i kierowca podczas wypadku. Uczestnicy wsiadają do pojazdu, który dzięki specjalnej maszynie, obraca się pokazując nam jak zachowują się nasze ciała podczas wypadku, a także jaką trajektorię lotu przyjmują przedmioty pozostawione "luzem" w pojeździe. W takiej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z zachowaniem, nawet zwykła butelka wody może stanowić dla nas śmiertelne zagrożenie.

Podsumowując. Każdy kierowca powinien choć raz przekonać się, czym jest symulator dachowania, aby zachować pokorę za kierownicą i uchronić nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego.


Ogromną rolę odgrywa więc edukacja kierowców

Wypadki drogowe wciąż stanowią jedną z najczęstszych przyczyn śmierci i uszczerbku na zdrowiu, szczególnie w porze zimowej. Ogromną rolę odgrywa więc edukacja kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, tak aby mieli świadomość konsekwencji swoich nieraz bezmyślnych zachowań. Z pomocą przychodzą między innymi kampanie społeczne, szkolenia, a także wszelkiego rodzaju symulatory.
Dzięki nim uczestnikom przybliżone zostają różne niebezpieczne sytuacje, możliwe jest także porównanie konsekwencji wypadku, w którym uczestnicy zastosowali się do przepisów bhp, oraz takiego, w którym nie miało to miejsca. Do takich symulatorów zalicza się na przykład symulator poduszki powietrznej, czyli demonstracja jej pracy z pomocą manekina. Innym przykładem jest symulator dachowania, pozwalający uczestnikowi wsiąść do samochodu obracającego się wokół własnej osi. Istnieje także chociażby symulator zderzeń, czyli ruchomy fotel na który wchodzi uczestnik, aby przekonać się jakie siły działają na jego ciało w czasie podobnego wypadku.
Tego typu urządzenia spełniają niezwykle ważną funkcję uświadamiania kierowców i pasażerów na temat niebezpieczeństw czyhających na drodze oraz pozwalają poznać własną reakcję na znalezienie się w niebezpiecznej dla zdrowia lub życia sytuacji. Być może ta świadomość pomoże im kiedyś uniknąć groźnego wypadku.